Droga rowerowa na ul. Focha – ostatni etap prac

We wtorek (17 listopada) rozpoczną się prace rozbiórkowe jezdni, chodnika oraz zatok autobusowych od ronda Grunwaldzkiego do stacji paliw. Za tydzień, przy dobrej pogodzie, rozpocznie się układanie nowych nawierzchni. Zakończenie wszystkich robót planowane jest w ciągu miesiąca.

 

 Przypominamy, że nowa trasa po południowej stronie ul. Focha będzie miała charakter wydzielonej drogi dla rowerów. Po północnej stronie na odcinku Grottgera - Multikino trasa została już wybudowana w trakcie przebudowy węzła Garbary oraz w ramach budowy dróg rowerowych w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Na moście Solidarności (przy operze) droga dla rowerów zostanie wydzielona na chodniku za pomocą oznakowania poziomego. Ruch pomiędzy operą i pl. Teatralnym ma odbywać się na wspólnej jezdni na zasadach ogólnych.

Budowa wydzielonego ciągu rowerowego wymagała jednak zmiany geometrii jezdni, co w większości zostało już wykonane, choć wymusiło wprowadzenia licznych zmian w organizacji ruchu. Już kilka tygodni temu na ul. Focha pojawiły się zwężenia i ograniczenia prędkości a na moście od strony opery, zamknięty został ruch pieszy.

Od stacji benzynowej do mostu Solidarności prace podziemne zostały już wykonane, z wyłączeniem skrzyżowania z ul. Czartoryskiego. Na tej ostatniej usuwane były nieprzewidziane w dokumentacji kolizje wodociągowe i teletechniczne.
 
 
eraz rozpoczną się natomiast prace rozbiórkowe jezdni, chodnika oraz zatok autobusowych od ronda Grunwaldzkiego do stacji paliw. Kierowcy na tym odcinku mogą spodziewać się zwężenia jezdni i graniczenia prędkości. Przystanek autobusowy przy rondzie zostanie natomiast przesunięty o kilkanaście metrów w kierunku stacji benzynowej.

Za tydzień, przy sprzyjającej pogodzie, na całym odcinku planowane jest już układanie nowej nawierzchni jezdni i chodników oraz malowanie oznakowania poziomego. Zakończenie wszystkich robót i odbiory planowane są jeszcze w tym roku.
Koszt budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Foch to 2,7 mln zł. Warto przypomnieć, że to już kolejna inwestycja rowerowa realizowana w tej części miasta. W tym roku powstały drogi rowerowe wokół pl. Poznańskiego, wzdłuż ul. Kruszwickiej i w Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim (pomiędzy Wrocławską i Czarną Drogą).
 
 

W trakcie realizacji jest wiele innych zadań związanych z rozbudową infrastruktury dedykowanej rowerzystom:

  •     ul. Kujawska wraz z rondami Bernardyńskim i Kujawskim - prace budowlane
  •     ul. Kolbego - prace budowlane
  •     ul. Zalew - inwestycja w trybie zaprojektuj i wybuduj
  •     ul. Kazimierza Wielkiego – przetarg
  •     ul. Jeździecka – przetarg
  •     dojazd do ul. Biwakowej w Janowie - przetarg
  •     ul Smukalska - od ul. Błądzimskiej do Rajskiej – przetarg
  •     ul. Promenada – przetarg w ramach rewitalizacji Starego Fordonu