Zapraszamy do ogólnopolskiej rywalizacji o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”

Bydgoszcz korzysta z dobrych rozwiązań innych miast europejskich – wzorem włoskiej Bolonii stworzyliśmy projekt rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Mogą wziąć w niej udział wszyscy amatorzy dwóch kółek. A do samej rywalizacji zaprosiliśmy inne polskie miasta.

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city  w miastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcają kilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego.

Prezydent Rafał Bruski zaprosił do wspólnej zabawy i rywalizacji mieszkańców innych miast. Do tej pory chęć udziału w akcji zgłosiło 25 miast prezydenckich: Biała Podlaska, Białystok, Chełm, Chorzów, Ciechanów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Łódź, Mysłowice, Olsztyn, Piekary Śląskie, Przemyśl, Słupsk, Suwałki, Świętochłowice, Świnoujście, Warszawa, Włocławek oraz oczywiście Bydgoszcz.

Stworzona przez Bydgoszcz aplikacja AKTYWNA BYDGOSZCZ posłuży jako narzędzie umożliwiające rywalizację o przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. Aplikacja działa zarówno na systemie Android, jak i IOS. Aplikacja zostanie  rozbudowa m.in o panel związany z rywalizacją. Po jej zakończeniu, miasta otrzymają dostęp do swojego panelu.

Takie rozwiązanie umożliwi rywalizację również na poziomie lokalnym. Pozwoli angażować i zapraszać do współpracy stowarzyszenia, grupy, zakłady pracy czy uczelnie z poszczególnych miast tak, aby rywalizacja toczyła się również oddolnie - bezpośrednio w danym mieście czy regionie.

Każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. „mapę ciepła”, która w sposób szczegółowy pokaże, jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji w danym mieście. To niecodzienne narzędzie z pewnością ułatwi w przyszłości samorządom odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej.

Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, będą mogli wziąć udział w rywalizacji. Trzeba będzie tylko pobrać darmową aplikację i wybrać miasto / obszar, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny.

Udział w zabawie jest bezpłatny

Rywalizacja zorganizowana będzie we wrześniu 2019 roku.

Warto wiedzieć:

Źródłem idei organizacji rywalizacji o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski” była chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i została zawieszona w 2018 roku.