Kilkaset osób zmierzy się z zimną Brdą. Druga edycja Ice Swimming Bydgoszcz Festival już w najbliższy weekend!

Ponad 300 osób wystartuje w drugiej edycji zawodów Ice Swimming Bydgoszcz Festival, które odbędą się w sobotę, 30 listopada na Wyspie Młyńskiej. Pływacy zmierzą się z Brdą, która będzie miała zaledwie kilka stopni Celsjusza.

Pierwsza odsłona zawodów w zimowej odmianie pływania odbyła się w centrum Bydgoszczy w ubiegłym roku. Wówczas na starcie stanęło ponad 150 zawodników. - Po imprezie dostaliśmy sporo pozytywnych sygnałów od uczestników. Ale największym z nich jest fakt, że w tym roku na listach startowych mamy ponad dwa razy więcej osób - cieszy się Kamil Błaszkiewicz, współorganizator imprezy.

W tym roku zimowi pływacy będą mogli sprawdzić się na większej liczbie dystansów. Do zaproponowanych już w 2018 roku - 100, 450 i 1000 metrów organizatorzy dołożyli jeden dystans indywidualny (250 metrów) oraz sztafetę 4 x 100 metrów. - Pierwszą decyzję podjęliśmy, aby osoby, które w ubiegłym roku wystartowały na dystansie sprinterskim, mogły podnieść poprzeczkę wyżej. Z kolei sztafeta to zawsze nieco inny rodzaj rywalizacji - trzeba nie tylko świetnie pływać, ale również dobrze pracować jako zespół - wyjaśnia Błaszkiewicz.

Centralnym punktem Ice Swimming Bydgoszcz Festival ponownie będzie Wyspa Młyńska, gdzie ulokowane zostanie miasteczko zawodów. Tam także wyznaczony zostanie start i meta. Sama rywalizacja będzie odbywała się zaś na odcinku pomiędzy mostem Jana Kiepury (tzw. mostem zakochanych) a mostami Solidarności w bezpośrednim sąsiedztwie śluzy miejskiej. - Postanowiliśmy zrezygnować z rywalizacji na odcinku w kierunku mostu Sulimy-Kamińskiego, aby kibice jeszcze lepiej mogli śledzić rywalizację i dopingować swoich bliskich lub kolegów klubowych - tłumaczy Kamil Błaszkiewicz.

Podobnie jak w trakcie pierwszej edycji najliczniej obsadzony będzie dystans 100-metrowy. Wystartuje na nim 150 zawodników. 50 osób zgłosiło się do udziału na dystansie 250 metrów, a z niemal półkilometrowym odcinkiem w Brdzie będzie walczyło 40 uczestników. 20 osób stanie z kolei do rywalizacji na najdłuższym dystansie 1000 metrów. W tym gronie znajdzie się między innymi bydgoszczanka Hanna Bakuniak, która będzie broniła tytułu wywalczonego na premierowych zawodach w swoim rodzinnym mieście. Z uwagi na napięty kalendarz startów, zabraknie jej w tym roku na dystansie 100 metrów. Stawkę uczestników uzupełni z kolei kilkanaście sztafet.

Początek zawodów zaplanowano na godzinę 9:00. Rywalizacja na Brdzie potrwa aż sześć godzin. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, w tym specjalne statuetki. Każdy, kto dopłynie do mety na swoim dystansie, otrzyma z kolei pamiątkowy medal.

Sponsorem głównym zawodów jest firma Aqua Sphere. Impreza jest współfinansowana przez miasto Bydgoszcz. Patronami medialnymi są MetropoliaBydgoska.PL oraz Radio ESKA.

 

Najważniejsze fakty oraz liczby Ice Swimming Bydgoszcz Festival 2019

4 - liczba dystansów indywidualnych (100/250/450/1000 metrów);
nowość - sztafeta 4 x 100 metrów;
330 osób znalazło się na listach startowych tegorocznej odsłony zawodów (to ponad dwa razy więcej niż w premierowej edycji);

Hanna Bakuniak (ur. 1996) - bydgoszczanka, studentka WSG, multimedalistka mistrzostw świata i Pucharu Świata w zimowym pływaniu, była rekordzistka świata na dystansie 1 kilometra, obrończyni tytułu ISBF sprzed roku na tym dystansie;