Metropolia Bydgoszcz Rowerową Stolicą Polski? Rusza rywalizacja!

1 września rozpoczyna się 2. edycja ogólnopolskiej zabawy, która wyłoni najbardziej rowerowe miasto w kraju. Bydgoszczanie powalczą o ten zaszczytny tytuł razem z sąsiadami z Metropolii Bydgoszcz. Prezydent Rafał Bruski zachęca do wspólnego kręcenia kilometrów, a Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza na wspólne rowerowe przejazdy.

Rozpoczynająca się za kilka dnia rywalizacja będzie bardziej zacięta niż przed rokiem – do akcji włączyły się aż 43 miasta. To dwa razy więcej niż w pierwszej edycji Rowerowej Stolicy Polski, której organizatorem jest nasze miasto. W tym roku odbył się także wakacyjny trening miast. Bilans treningu to 5 tys. aktywnych użytkowników i 1,3 mln przejechanych kilometrów.

- Jako włodarz Bydgoszczy bardzo się cieszę, że Rowerowa Stolica Polski odbędzie się już po raz drugi i to w tak dużym składzie. Rywalizacja będzie dużo bardziej zacięta niż przed rokiem. Liczę na kolejny rekord przejechanych kilometrów, zarówno w całej zabawie, którą organizujemy jako miasto, jak również na naszym lokalnym podwórku – w Metropolii Bydgoszcz. Już po raz drugi bierzemy udział w rywalizacji wspólnie – kręcąc kilometry i odwiedzając się wzajemnie, na rowerze oczywiście – mówi prezydent Rafał Bruski.

Rowerem zdrowo, sprawnie i prestiżowo
Ideą akcji jest zachęcanie Polaków do wybierania roweru zamiast samochodu. Rower to idealna alternatywa w miejskiej, często zakorkowanej codzienności. Pedałując nie zatruwamy powietrza, jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Z roku na rok to coraz modniejszy i częściej wybierany środek transportu. Polacy pokochali rowery, więc zdobycie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski to marzenie każdego z 43 miast, w tym Metropolii Bydgoszcz. Nie pozostaje nic więcej tylko wsiąść na rower i włączyć bezpłatną aplikację „Rowerowa Stolica Polski”.

Szanse na zdobycie Pucharu dla każdego miasta są jednakowe. Świadczy o tym fakt, że zwycięzcami poprzedniej edycji stała się Nowa Sól, która najlepiej zmobilizowała w swoim mieście miłośników dwóch kółek. Zgodnie z zasadami zabawy ilość przejechanych kilometrów będzie dzielona przez liczbę mieszkańców.

Dużą rolę w promocji tego projektu odgrywają ludzie działający społecznie, na rzecz promocji transportu rowerowego w Bydgoszczy. Przedstawiciele Bydgoskiej Masy Krytycznej przygotowali propozycję wspólnych przejazdów do miejsc oddalonych kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy.

- W każdą niedzielę września wybierzemy się na rowerową wycieczkę, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Inauguracja w niedzielę, 6 września przejazdem do Ostromecka w ramach Święta Cyklicznego.Tydzień później obieramy kierunek na Wierzchucice. Kolejny tydzień, to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych, czyli droga do Koronowa. Ostatnia niedziela września, będzie wspomnieniem wakacji, jedziemy nad jezioro do Borówna.Wszystkie wyjazdy będą rozpoczynać się na Starym Rynku, a rowerzyści będą wyruszać w kilku odstępach czasowych. Udział w w przejazdach jest bezpłatny – mówi Sebastian Nowak.