Mistrzostwa Świata w Quadrathlonie odbędą się w Bydgoszczy!

Quadrathlon to dyscyplina, w skład której wchodzi pływanie, rower, bieganie oraz pływanie kajakiem. To już piąta edycja quadrathlonu, który odbywaja się podczas Enea Bydgoszcz Triathlon.

Decyzją Światowej Federacji Quadrathlonu, zawody w Bydgoszczy  będą nie tylko Mistrzostwami Świata, ale będą także ujęte w klasyfikacji Pucharu Świata WQF.

Pierwszy raz zawody będą miały rangę Mistrzostw Świata, a 10 lipca 2022 zawodnicy z całego globu powalczą o tytuły Mistrzów Świata w Quadrathlonie na dystansie sprint.

Podczas rywalizacji uczestnicy będą mieli okazję podziwiać uroki Bydgoszczy, dwukrotnie wchodząc do  rzeki Brda: podczas pływania i przemierzając odcinek kajakowy. 

 

Zapisy zostaną otwarte 20 grudnia 2021 o godzinie 18:00 na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl

Bydgoski Quadrathlon rozpocznie się  pływaniem na odcinku 475 m, po czym nastąpi 19-kilometrowa jazda rowerem. Po zejściu z roweru uczestnicy będą kontynuować rywalizacje w kajaku na dystansie 4,5 km, aby ostatecznie wbiec na metę po pokonaniu 5,5 kilometra biegu wzdłuż malowniczego bulwaru rzecznego.  Duża część trasy biegu znajduje się w  samym sercu Bydgoszczy.

Quadrathlon w ramach Enea Bydgoszcz Triathlon

Pierwsza impreza Quadrathlon odbyła się w Bydgoszczy w lipcu 2016 roku w ramach  największej polskiej imprezy triathlonowej: Enea Bydgoszcz Triathlon.  Od tego czasu Quadrathlon odbył się pięć razy, a w każdym roku impreza rozrastała się, zapewniając możliwość startu polakom, jak i gościom z Niemiec, Węgier, Czech i Hiszpanii.  

Od 2017 roku Quadrathlon jest częścią imprez Pucharu Świata WQF (Światowej Federacji Quadrathlonu) a w 2021 roku w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Europy w Sprincie.

 

O Quadrathlonie

Quadrathlon to impreza multisportowa, w której sportowcy lub drużyny sportowców uczestniczą w ciągłej serii czterech sportów składowych: pływania, roweru, wiosłowania w kajaku a i biegania.

W 1987 roku Włoch Sergio Ferrero zainicjował pierwszy Quadrathlon na Ibizie (triathlon z dodatkową konkurencją: pływaniem kajakiem). Do 1999 roku odbywał się on pod oznaczeniem "Diamond Man", długodystansowym Quadrathlonem na dystansie 5 km, kajakiem na 20 km, jazdą na rowerze na 100 km i biegiem na 21,1 km.

W ciągu następnych lat wydarzenia Quadrathlon rozprzestrzeniły się na kilka krajów. Logiczną konsekwencją rozwoju dyscypliny bylo powołanie WQF (World Quadrathlon Federation) która to federacja  została założona w 1990 roku przez Sergio Ferrero. Największe społeczności Quadrathlon są obecnie obecne w Czechach, Wielkiej Brytanii i Niemczech. WQF corocznie organizuje Mistrzostwa Świata i Puchar Świata.

 

 

O Enea Bydgoszcz Triathlon

9-10 lipca 2022 odbędzie się ósma edycja triathlonu w samym centrum Bydgoszczy.

Zawody odbędą się na czterech dystansach:
* Decathlon TRYathlon (idealny dla debiutantów)
* 1/8 (475m pływania, 19km jazdy rowerem i 5,5 km biegu)
* 1/4 (950m pływania, 36km jazdy rowerem i 10,8 km biegu)
* 1/2 (1900m pływania, 90km jazdy rowerem, 22 km biegu)

Oprócz zawodów indywidualnych, na Enea Bydgoszcz Triathlon odbywa się rywalizacja sztafet oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Prawników i Lekarzy w triathlonie.

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko największe sportowe wydarzenie w Bydgoszczy, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

9-10 lipca 2022 na starcie stanie blisko 4 500 zawodników, których będzie wspierało 25 000 kibiców!

Tutaj pozytywna energia uczestników spotyka się z profesjonalizmem i zaangażowaniem organizatorów. Efektem tych starań są tytuły Debiut Roku (2015) i Impreza Roku (2015, 2016, 2018) przyznane zawodom przez środowisko triathlonowe.