Trening HITT

Trening HITT

Ostatnimi czasy bardzo głośno w mediach, prasie sportowej i mediach społecznościowych o treningu HIIT. Co to takiego i na czym polega, o tym postaram się dzisiaj zgrabnie napisać.

Zacznijmy zupełnie od początku. Trening HIIT (ang. High Intensity Interval Training) to w tłumaczeniu intensywny trening interwałowy. Opracowany został z myślą o profesjonalnych sportowcach w celu szybkiego ulepszenia wytrzymałości, szybkości oraz siły. Dzięki niespodziewanych troszkę efektów w aspekcie redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowych (3x bardziej skuteczny od standardowych treningów aerobowych), stał się on niesamowicie popularny wśród sportowców amatorów. Kolejną zaletą treningu interwałowego dzięki, któremu zyskał on sporą liczbę fanów jest jego krótki czas trwania i możliwość wykonywania go nawet w dużym pokoju na dywanie ;). Szczególnie teraz w listopadzie kiedy pogoda i słońce nas nie rozpieszczają i często ciężko znaleźć czas na pełen trening, warto spróbować dodać w pochmurne dni tę formę treningu. Już kilka/kilkanaście minut intensywnego treningu 2-3 razy w tygodniu przynosi widoczne efekty. 

Dobór ćwiczeń do treningu HIIT jest dowolny - najbardziej popularne jest oczywiście bieganie, jazda na rowerze czy też ergometr. Wykorzystać warto również inne ćwiczenia jak np.: pompki, plank, przysiady (w różnych wariantach), podskoki, wbieganie/wskakiwanie po schodach, ćwiczenia z użyciem kettlebells, jazdę na rolkach itd. 

Ok, a o to w skrócie o zasadach tego rodzaju treningu o których należy pamiętać:
-    nie wskazane jest stosowanie treningu interwałowego gdy jest się na diecie restrykcyjnej.
-    interwałów nie wolno ćwiczyć na czczo – najlepiej 1,5-2h przed zjeść przed treningowy posiłek;
-     trening HIIT powinno wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu z przerwą pomiędzy tymi treningami wynoszącą mniej więcej 2 dni;
-    część zasadnicza treningu (czyli nasze interwały) nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut;
-    za każdym razem tak jak odbywać się to powinno przed każdym treningiem: wysiłek należy poprzedzić rozgrzewką i zakończyć lekkim ćwiczeniem schładzającym, np. truchtem i rozciąganiem; 

Przykładowy trening HIIT: a) biegowy; b) z wykorzystaniem ćwiczeń ogólnorozwojowych:
1)    rozgrzewka (trucht, podskoki, krążenia bioder/ramion, wymachy nóg, dynamiczne ćwiczenia rozciągające 7-8min
2)   a) Sprint na poziomie 80-90% swoich możliwości przez 10-20s
      b) pompki (10-20x), przysiady (15-20x), pajacyki/skakanka (30-60s), plank (30-60s)
3)   a) Trucht, stosunkowo wolno na poziomie 50-60% (HRmax) 40-50s
      b) trucht/marsz/odpoczynek 40-60s
4)   Punkty 2 i 3 powtarzamy 5-8x 
5)   Trucht/marsz/rower 5-10min 
6)   Rozciąganie 8-10min

HIIT, mimo, że jest treningiem krótkim, jest bardzo obciążający dla organizmu. Na pewno na początku swojej przygody sportowej nie powinno zaczynać się od razu od interwałów. Warto przeznaczyć co najmniej 6-10 tygodni na przyzwyczajenie swojego organizmu do zwiększonego wysiłku, wykorzystując ten czas na proste treningi kardio:  2-4x w tygodniu dla przykładu bieganie lub jazda na rowerze po ok. 30-45 minut + trening siłowy 1-2x w tygodniu. Pamiętajmy też ponadto, że osoby borykające się z chorobami układu krążenia lub ze znaczną otyłością przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej powinny skonsultować się z lekarzem, trenerem, fizjoterapeutą. I chyba najważniejsza rada z mojej strony na dziś: żaden trening nawet gdyby był magiczny, bez racjonalnego i zdrowego odżywiania nie przyniesie nam oczekiwanych wyników sportowych czy też pięknej wysportowanej sylwetki. Przyjemnego, zdrowego, sportowego i smacznego listopada Wam życzę :)!

Gosia