Podsumowaliśmy rowerowe zmagania w Metropolii Bydgoszcz

W ciepłe, wrześniowe popołudnie podsumowano rywalizację w ramach Rowerowej Stolicy Polski w Metropolii Bydgoszcz. Oczywiście większość osób przyjechało po odbiór nagród i koszulek na rowerach. Nagrodzeni zostali najlepsi uczestnicy. Wyróżniono też najbardziej rowerowe szkoły oraz gminy.

Za nami 5. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Absolutnie rekordowa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.

We wtorek (12 września) na Wyspie Młyńskiej uroczyście rozdano koszulki uczestnikom wyzwania Rowerowa Stolica Polski, którzy przejechali dla Metropolii Bydgoszcz ponad 1200 km. W tym roku takich osób było 475. To o ponad 100 osób więcej niż w ostatniej edycji. Była to okazja to wykonania pamiątkowych fotografii.

Osoby, które nie zdołały dotrzeć na wyspę, mogą odbierać koszulki do końca września w sekretariacie Biura Promocji Miasta znajdującego się w ratuszu przy ul. Jezuickiej 1 w Bydgoszczy, w godzinach: poniedziałek 9.00-16.00, wtorek 9.00-18.00, środa 9.00-16.00, czwartek 9.00-16.00, piątek 9.00-14.00. 

Rozdanie nagród na tarasie Młynów Rothera

Wcześniej na tarasach Młynów Rothera odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najbardziej zaangażowanych uczestników, najlepszych szkół i gmin.

Prezydent Bydgoszczy rozdał nagrody najlepszym rowerzystkom i rowerzystom w Metropolii. Panie i panowie otrzymali symboliczny medal, list gratulacyjny i nagrody finansowe w postaci vouchera do sklepu sponsora Centrum.Rowerowe.pl.

– Cieszę się, że kolejny rok, projekt, który zrodził się w Bydgoszczy, dzięki wsparciu tych, którzy wsiadają na rower rozchodzi się coraz bardziej po Polsce – powiedział prezydent miasta, Rafał Bruski.

Wśród kobiet najlepsza była Marzena Cichońska-Bazak z Bydgoszczy (3967 km), drugie miejsce przypadło Annie Ostrowskiej z Solca Kujawskiego (3143 km), a trzecie – Annie Szumnej (3069 km).

W rywalizacji panów znów najlepszy był Mirosław Łobodziński (8008 km), drugie miejsce zajął Jacek Chudziński (5670km), na trzecim uplasował się Maciej Cichański (5323 km).

Wbrew pozorom „wykręciłam” trochę mniej niż przed rokiem. Moją jazdę na rowerze można podzielić na dwa etapy. Z jednej strony przygotowywałam się do zawodów triathlonowych, więc jest to mój trening. Z drugiej strony czasami wyjeżdżam na dłuższe wycieczki, np. wyskakuje na rowerze do Tlenia na lody – przyznała Marzena Cichońska-Bazak, która w zeszłym roku uplasowała się na drugiej pozycji w Metropolii Bydgoszcz.

U mnie wyszło trochę więcej kilometrów. W tym roku jeździłem trochę spontanicznie. Na początku nie zakładałem, że będę się ścigał. Tak sobie jeździłem, ale potem było mi żal, żeby stracić tę przewagę, którą miałem – przekazał Maciej Cichański.

Zaczęłam jeździć koło Żywca. Tam były bardzo trudne tereny. Miałam kiepski start, jeśli chodzi o liczbę kilometrów. Później już dojeżdżałam do pracy i powoli dorzucałam kolejne kilometry. Jazda na rowerze jest dla mnie ważna, ponieważ należę do klubu KRT Torpedo Solec Kujawski – mówiła Anna Ostrowska.

RSP 2023. Rekordowa edycja

Zestawy upominków trafiły do włodarzy trzech najlepszych gmin w Metropolii Bydgoszczy. Były to Białe-Błota: 234 zdobyte punkty i przejechane 139 394 km, Osielsko (189pkt /112 259km) i Solec Kujawski (114pkt/67992km). Wyróżnienia odebrały też najlepsze szkoły. W Metropolii była to Szkoła Podstawowa w Żołędowie (94pkt/56285km). W samej Bydgoszczy zwyciężył Zespół Szkół nr 16 (134pkt/79737km).

W czerwcu dla swoich miast i gmin kręciło 70 tys. użytkowników aplikacji „Aktywne Miasta”. W zabawie wzięły udział 62 miasta prezydenckie i 90 gmin. Rowerzyści pokonali wspólnie rekordowe 13 milionów kilometrów. Z czego Metropolia Bydgoszcz ponad 2,2 mln km, dzięki temu kolejny raz puchar Rowerowej Stolicy Polski w klasyfikacji miast pod względem liczby mieszkańców w grupie powyżej 200 tyś. mieszkańców trafił do Bydgoszczy i gmin zrzeszonych w Metropolii.

Symboliczną statuetkę w imieniu Metropolii odebrał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Udział w tym sukcesie mają wszyscy mieszkańcy Metropolii, którzy zdobywali kilometry dojeżdżając do pracy czy wybierając się na wycieczki w gronie rodziny i przyjaciół. Okazji do tego było sporo. Już 1 czerwca, po północy, wyruszył pierwszy rajd po ulicach naszego miasta. Potem co tydzień w sobotę mieszkańcy wyruszali spod ratusza na przejazdy rowerowe po regionie, do Łabiszyna, Nowej Wsi Wielkiej przez Solec Kujawski, Pruszcza i Nakła nad Notecią. Ostatni, nocny przejazd trwał do 23.59 w ostatni piątek czerwca. Swoje propozycje na „kręcenie” w inne dni miały też stowarzyszenia i grupy rowerowe działające w mieście i regionie.

Wśród wszystkich miast prezydenckich – drugi raz z rzędu – wygrała Biała Podlaska. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy. Trzecie miejsce wywalczyło Gniezno. W debiutanckiej rywalizacji gmin najlepsza okazała się gmina Otyń, druga była gmina Łysomice, a trzecia pozycja przypadła gminie Kolsko.

Źródło: https://bydgoszczinformuje.pl/