Zimno, zimno... gorąca rywalizacja pływacka w Bydgoszczy!

Osiemdziesiąt lat temu, jak wynika z zachowanych materiałów, na Brdzie rozegrano pierwsze zawody pływackie w historii. A już za niespełna dwa miesiące otwarty zostanie w historii bydgoskiego pływania zupełnie nowy rozdział – pierwsze zawody w jego zimowej odmianie.

W sobotę, 10 listopada
na starcie pojawi się nawet trzystu zawodników z Polski, ale także z zagranicy, którzy będą mogli zmierzyć się z trzema przygotowanymi dystansami – 100 (będzie miał wymiar symboliczny w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości), 450 i 1000 metrów. A wszystko to w wodzie, która będzie miała najprawdopodobniej zaledwie kilka stopni Celsjusza! - Spodziewamy się w zasadzie każdych warunków. Jak wiadomo, pogoda potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie i także w listopadzie być nieprzewidywalna – przekonuje Eryk Dominiczak, organizator imprezy.

Ice swimming (winter swimming) to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina zaliczana do sportów ekstremalnych. Jak przekonują organizatorzy, znacząco różni się od pływania w basenie (gdzie temperatura wody sięga 27-28 stopni) czy nawet rywalizacji na otwartych akwenach w miesiącach letnich. - Tym większą rolę odgrywa odpowiedni proces przygotowań. Jest to zadanie dla wyjątkowo twardych zawodników, ale wiemy, że takich jest coraz więcej – dodaje Dominiczak.

Ambasadorką imprezy oraz jedną z nadziei polskiego zimowego pływania jest 22-letnia bydgoszczanka Hanna Bakuniak, która w styczniu tego roku pobiła rekord świata na dystansie kilometra. To multimedalistka imprez winter swimming, między innymi na zawodach Pucharu Świata. W Bydgoszczy wystartuje na dwóch dystansach – 100 oraz 1000 metrów. Bakuniak zaledwie kilkanaście dni temu sięgnęła po kolejny sukces w pływaniu na wodach otwartych, pokonując 35-kilometrowy kanał Catalina u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych w czasie niespełna 10,5 godziny!

Języczkiem u wagi jest fakt, że zimowi pływacy rywalizują... bez pianek! - To dodatkowe wyzwanie dla organizmu, dlatego wielką wagę przykładamy do weryfikacji stanu zdrowia uczestników – zaznacza Eryk Dominiczak. Aby wziąć udział w Ice Swimming Bydgoszcz Festival, trzeba mieć nie tylko żelazną kondycję, ale również aktualne badanie EKG. - Wszystko w trosce o zawodników – zapewniają organizatorzy, którzy wyszli naprzeciw tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z pływaniem w wersji zimowej. - Na dystansie 100 metrów możliwy będzie występ w piankach. Dla tej grupy będzie prowadzili jednak osobną klasyfikację – wyjaśnia Dominiczak.

W środę, 10 września rozpoczęły się zapisy do tej nietypowej i pionierskiej w warunkach bydgoskich rywalizacji. Zapisy prowadzone są przez system STS Timing pod adresem https://zapisy.sts-timing.pl/387. Szczegółowe informacje oraz regulamin imprezy dostępne są na Facebooku – www.fb.com/IceSwimmingBydgoszczFestival.

 

Zawody są współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz i wspierane przez platformę Aktywna Bydgoszcz. Patronem medialnym są: Radio ESKA oraz MetropoliaBydgoska.PL.


:: W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt – tel. 792-749-065 / biuro@dsmedia.com.pl