Ulice dla Dzieci

Inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi decydentów, rodziców, nauczycieli na to, że droga do szkoły powinna być bezpieczna, wolna od spalin i zachęcająca młodych ludzi do samodzielnego przemieszczania się. Dlatego miasta na całym świecie tworzą tzw. szkolne ulice – rozwiązania ograniczające ruch samochodowy wokół placówek edukacyjnych i zachęcające dzieci i rodziców do podróży pieszej, rowerowej czy za pomocą hulajnóg.  Jesienna edycja #StreetsForKids,  odbędzie się  23-27 października 2023 roku Polsce, Hiszpanii i we Włoszech. 

Akcja Ulice dla dzieci ma na celu pokazać rodzicom i samorządom 2 problemy, które powoduje odwożenie dzieci do szkół samochodami.

  1. Niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. W godz. 7-9 często panuje pod szkołami chaos. Każdy z rodziców chce podwieźć dziecko jak najbliżej wejścia do szkoły, żeby było ono bezpieczne. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że zwykle to oni powodują niebezpieczeństwo. Wielu z nich w jednej chwili podjeżdża z obu stron ulicy, nielegalnie parkują, manewrują w pośpiechu pod szkołą. W takich sytuacjach dzieci nie czują się bezpieczne, łatwo może dojść do potrącenia.
  2. Duży ruch pod szkołą w porannych godzinach to także zwiększone zanieczyszczenie powietrza. Niestety większość pyłów unosi się na wysokości dziecka. Dlatego dzieci są narażone na zwiększoną eskpozycję na zanieczyszczone powietrze pod swoją szkołą. Zanieczyszczenia te są niestety tworzone przez samochody rodziców.

Rozwiązania, które mogą poprawiać sytuację ze strony rodziców to:

- rezygnacja tych rodziców, którzy mogą sobie na to pozwolić, z odwożenia dziecka samochodem na rzecz odprowadzania pieszo lub rowerem 

- wypuszczanie dzieci np. na ulicy obok szkoły, a nie pod samym wejściem

- zachęcanie dzieci do podróży pieszo i rowerem

- grupowe odprowadzanie/odwożenie dzieci przez rodziców.

Rozwiązanie, które mogą poprawić sytuację ze strony miast to:

- zmiana organizacji ruchu ruchu na bezpieczniejszą, płynniejszą (ulice jednokierunkowe, zakazy wjazdu w godzinach porannych)

- wprowadzanie progów zwalniających, wyniesionych skrzyżowań, przejść dla pieszych na drodze do szkół

- budowa dużych, bezpiecznych parkingów rowerowych pod szkołami

- budowa bezpiecznej, funkcjonalnej i atrakcyjnej infrastruktury pieszej i rowerowej w pobliżu szkół

- budowa szkolnych ulic - zaprojektowanych z myślą o dzieciach, ich bezpieczeństwie, pełnych zieleni, z elementami placu zabaw, gdzie wjazd mają tylko mieszkańcy danej ulicy

- praktyczna edukacja rowerowa dla dzieci