Bieg Niepodległości. Przysmaki na mecie.

Szef kuchni City Hotelu już przygotowuje się do wyjątkowego zadania. Bo biegu poczęstuje nas barszczem i pasztecikami.

 

– Recepturę na barszcz mamy już przygotowaną – wyjaśnia Sebastian Ferenc, szef kuchni City Hotelu (na zdjęciu). –  To przepis z którego od lat słynie nasza Restauracja 3V6. Wszystko opieramy na naturalnych składnikach. Buraki otrzymujemy jedynie od certyfikowanych dostawców.

O wiele większym wyzwaniem będzie sprawne poczęstowanie 1 500 zawodników. – Zależy nam na tym, by zawodnicy nie musieli czekać w zbyt długich kolejkach – tłumaczy Michał Walczak, Prezes City Hotelu. – Dlatego powstaną aż trzy punkty wydające posiłki. Dzięki temu sprawnie i szybko pomożemy uzupełnić kalorie naszym zawodnikom.

Bydgoski Bieg Niepodległości rusza 11/11/2018 o 15.00 z Placu Wolności. Każdego oficjalnego uczestnika imprezy zapraszamy na poczęstunek na mecie. Czeka gorący barszcz i pyszne energetyczne paszteciki.

City Hotel przygotował także specjalną ofertę dla zmotoryzowanych biegaczy. Całodzienny postój auta na parkingu hotelu kosztować będzie w dniu imprezy jedynie 10 zł. Parking znajduje się jedynie kilka minut spaceru od miejsca startu. Oferta obowiązuje jedynie dla osób, która posiadają numer startowy. Zachęcamy zatem do wcześniejszego odbioru pakietów. Pakiety wydajemy w środę, czwartek i piątek od 9.00 do 19.00 przy ul. Jezuickiej 2.